Opća bolnica "Dr. Josip Benčević"

Andrije Štampara 42
35000 Slavonski Brod
HRVATSKA

telefon: +385 35 201-201
telefaks: +385 35 446-121
opca-bolnica-sb@sb.t-com.hr
   
 
 
Posjete bolesnicima:
radnim danom 15.00-16.00 h
nedjeljom i blagdanom 10.00-12.00 h
 
 
 
 
  POVIJEST
 

Tijekom povijesti mjenjala se organizacijska struktura, mijenjali su se uvjeti rada, standard, osoblje te voditelji Službe za zaštitu zdravlja djece i mladeži, no temeljni zadatak uvijek ostaje isti: organizirati i aktivirati sve medicinske i društvene faktore u cilju smanjivanja pojave bolesti koje u djece ne samo da usporavaju rast i razvoj, nego ugrožavaju život i zdravlje.

Prvi oblici zaštite dječjeg zdravlja javljaju se u okviru Dječjeg dispanzera 1946. god. u kojem je radila dr. Ljudmila Berković. 1955. god. formira se specijalizirana i programirana zaštita dječjeg zdravlja otvaranjem bolničkog odjela Pedijatrije s prvim specijalistom pedijatrom dr. Đurđom Caha.

Prvih je godina djelatnost tako organizirana da na bolničkom odjelu te u Dječjem dispanzeru sa savjetovalištem rade isti zdravstveni radnici izmjenjujući se u određenim vremenskim razdobljima. Bogata patologija potaknula je potrebu rada Savjetovališta u gradu i svim zdravstvenim stanicama. Pokrenut je prvi veliki program integralne zdravstvene zaštite na području općine Slavonski Brod koji će se poslije dograđivati i bitno utjecati na zdravstveno stanje djece ovog područja, gdje je stopa mortaliteta dojenčadi tada iznosila 150 promila. U tom periodu radili su dr. Angelina Nešić, dr.Emil Lacković, dr. Antun Jelić i dr. Mirjana Trešnjić koji su otišli na različite specijalizacije, a na Pedijatriji je ostao samo dr. Antun Jelić.

1957. g. spojena je bolnička s vanbolničkom službom, te je formiran prvi Medicinski centar. Iste godine osnovana je Služba zaštite zdravlja djece koja je skrbila za cijelu tadašnju općinu. Novi oblici zdravstvene službe donijeli su i nove obveze kao i potrebu za novim kadrovima, prostorom i opremom.
1959. g. u Dječjem dispanzeru počinje raditi dr. Nada Ciliga, specijalist pedijatar s punim radnim vremenom, koja radi sve do mirovine 1977. g.

Po odlasku prvog pedijatra i osnivača pedijatrijske službe 1959. g., rukovoditelj Odjela postaje dr. Voljeta Ćuk koji na tom radnom mjestu radi do 1961. g. kada i on odlazi s Odjela, a za rukovoditelja je imenovan dr. Antun Jelić.

Dr. Antun Jelić bio je prvi specijalizant pedijatrije Brodske bolnice. Specijalistički ispit položio je 10. 4. 1961. g., a rukovoditelj Službe za zaštitu djece postao je 1961.g., te na tom radnom mjestu ostaje do umirovljenja 1993.g. Cijelog radnog perioda dr. Antun Jelić se znanstveno usavršavao te 1968. god. dobiva naslov primarijusa, a 1972. god. postaje član Hrvatske akademije medicinskih znanosti. 1973. god. obranio je doktorsku disertaciju pod naslovom”Zastupljenost adenovirusa, RS virusa, virusa influence i parainfluence u infekcijama dišnih organa u djece s područja općine Slavonski Brod”.
Stručno se usavršavao u St. Marrys Medical School, London. Voditelj je dva petogodišnja projekta Ministarstva znanosti Republike Hrvatske. Objavio je 99 stručnih i znanstvenih radova u domaćoj i stranoj literaturi.
Od 1981. god. do 1996. god. u zvanju docenta održava nastavu iz pedijatrije na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Osijeku.
Kao rezultat priznanja za dobru organizaciju Službe za zaštitu djece 1964. god. formiran je u Slavonskom Brodu UNICEF-ov Regionalni centar za zaštitu zdravlja djece, kada je dobivena i oprema za laboratorij, oprema za medicinske sestre u dispanzeru te terensko vozilo.

osoblje Službe za zaštitu zdravlja djece 1967. god.

Manjak pedijatara nalagao je potrebu za zapošljavanjem novih liječnika te 1962. god. na Odjel dolazi pet novih liječnika. U razdoblju od 1962. god. do 1965. god. dr. Ljiljana Marin te dr. Slavica Grčević završavaju poslijediplomski tečaj iz Socijalne pedijatrije.
1965. god. vraća se prvi specijalist pedijatar dr. Mirjana Šikić, a potom dolazi dr. Miroslava Pracny. 1968. god. specijalizaciju završava dr. Slavica Grčević, a 1969. god. dr. Zdenka Pajić.
U navedenom periodu povećava se potreba srednjeg medicinskog osoblja te dio osoblja završava školu za bolničare te medicinske sestre.
1973. god. specijalizaciju završava dr. Miroslav Aberle, a 1974. god. dr. Vjekoslava Vuković, a 1979. god. sa specijalizacije dolazi dr. Olga Jovanović koja počinje raditi kao drugi pedijatar s punim radnim vremenom u Dječjem dispanzeru.
1980 god. specijalistički ispit polaže dr. Neda Matas-Bublić (kasnije Aberle), koja postaje prvi magistar medicinskih znanosti nakon što je 1983. god. obranila magistarski rad pod naslovom ”Psihomotorni razvoj djece nakon preboljele novorođenačke hiperbilirubinemije.”

1983. god. naslov primarijusa dobivaju dr. Miroslava Pracny, dr. Zdenka Pajić, dr. Slavica Grčević te dr. Vjekoslava Vuković.
Dr. Zdenka Pajić je 1988. god. obranila magistarski rad pod naslovom “Enzimurija i proteinurija školske djece u Slavonskom Brodu, endemskom području balkanske nefropatije”.
Narednih godina primaju se novi liječnici za rad u Dječjem Dispanzeru kako bi se osnovala četiri kvalitetna tima, budući je obujam posla sve veći.
1982. god. specijalizaciju završava dr. Mladen Paulić, ali u Brodu ostaje samo godinu dana. 1984. god. specijalizaciju završava dr. Slavica Pitlović, 1985. god. dr. Nevenka Jelić, 1989. god. dr. Branka Jakovac, 1992. god. dr. Dubravka Fajdetić, a 1994. god. dr.
Ranka Carin. Naredne godine dvije specijalizantice dr. Mirta Starčević te dr. Vesna Župić polažu ispit, ali se ne vraćaju u ustanovu već ostaju u Zagrebu.

Krajem 1992. god. u mirovinu odlazi prim. dr. Miroslava Pracny. 10.7. 1993.god. u mirovinu odlazi doc. dr. Antun Jelić, dugogodišnji voditelj Službe za zaštitu djece, te čovjek koji je sagradio čvrste temelje ovoj Službi.

Od 1993. god. Službom za zaštitu zdravlja djece rukovodi mr. sc. Slavica Pitlović do iznenadnog tragičnog događaja 2001. g. Dr. Slavica Pitlović bavila se dječjom neurologijom. Svojim stručnim radom pomogla je velikom broju djece u svladavanju njihovih tegoba, te uspješno razvijala neuropedijatrijski odjel. Tijekom svog rada objavila je veći broj znanstvenih i stručnih radova te 1992. god. obranila magistarski rad pod naslovom “Zastupljenost faktora rizika u novorođenčadi na području Slavonskog Broda i njihov utjecaj na rast i razvoj djeteta.”

 

Sredinom 1992. god. Služba za zaštitu djece dobiva još jednog magistra znanosti dr. Nevenka Jelić obranila je magistarski rad pod naslovom “Razina serumskih proteina i kolesterola u dojenčadi na kratkotrajnoj prirodnoj prehrani”.
Dr. Nevenka Jelić uspješno razvija gastroenterologiju. 1994. god. odlazi s bolničkog odjela i otvara privatnu pedijatrijsku ambulantu, no 1999. god. ponovo dolazi na Dječji Odjel te se uz gastroenterologiju bavi i endokrinologijom.
Osim liječnika cijelo vrijeme se usavršava i srednje medicinsko osoblje te pet sestra završava Višu medicinsku školu.

Početkom 1995. god. dolazi do reorganizacije Službe za zaštitu djece te pripojenja Dječjeg dispanzera Domu zdravlja zajedno s kartotekom od 7000 kartona djece predškolske dobi. Liječnici i medicinske sestre iz Dječjeg dispanzera ostaju raditi unutar Dječjeg odjela i usmjeravaju se u subspecijalističku djelatnost. Kako Služba za Zaštitu djece i mladeži više ne obavlja primarnu zdravstvenu zaštitu usavršava se subspecijalistička djelatnost te povećava kvaliteta i djelokrug posla.

2002. god. rukovoditelj Službe za zaštitu zdravlja djece i mladeži postaje prim. mr. sc. dr. Neda Aberle, spec. pedijatar koja je 1995. god. obranila doktorsku disertaciju pod naslovom “Odnos tkivne i krvne eozinofilije, IgE i ostalih značajki astme u djece”, a 2003. god. obranila docenturu na Medicinskom fakultetu, Sveučilišta u Osijeku s temom “Tuberkuloza u dječjoj dobi”.
Doc. dr. sc. Neda Aberle sudjelovala je u više znanstvenih projekata (“Rano otkrivanje oštećenja djeteta na osnovi prenatalnih, perinatalnih i postnatalnih faktora rizika,”Bolesti u dječjoj dobi vezane uz rizične faktore pri porodu”, te ”Mehanizam imunoreakcija, te imunomodulacija”).
Boravila je na jednomjesečnim studijskim posjetama i znanstvenom usavršavanju u
uglednim inozemnim pedijatrijskim Klinikama i na tečaju CEFCAP-a za stručno usavršavanje.
-Our Lady's Hospital for Sich Children, Dublin 1997.g.
-Auguste-Viktoria-Klinik, Fachklinik fur Rehabilitation und Auschlussbeibhandlung
Lungen-und BronchialheilKunde, Asthma und Allergic,Bad Lippspringe 1998.
-Workshop on IgE Measuring and Quality Management in Allergology, Bad Lippspringe 1998. g.
Sudjeluje u nastavi Pedijatrije i Onkologije na Medicinskom fakultetu u Osijeku te na Visokoj zdravstvenoj školi Zagreb, odjeljenje pri Veleučilištu u Požegi. Na Visokoj učiteljskoj školi Sveučilišta Osijek, odsjek Učiteljski studij u Slavonskom Brodu sudjeluje u nastavi Preventivne pedijatrije.
Od 2002. god. član je Povjerenstva Ministrastva zdravstva za pedijatriju te predsjednik Komisije za uskladjivanje specijalizacije i subspecijalizacije iz Alergologije i kliničke
Imunologije. 2003. god. postaje subspecijalista pedijatrijske alergologije i kliničke imunologije.Član je Upravnog odbora Hrvatskog pedijatrijskog društva, Hrvatskog društva za imunologiju i alergologiju, Hrvatskog društva za pedijatrijsku pulmologiju.
2003. god. dodijeljeno joj je visoko odličje, Povelja Hrvatskog liječničkog zbora.
Pored stručnog rada bavi se znanstveno istraživačkim radom te surađuje u projektima
Ministarstva znanosti. Napisala je 127 stručnih i znanstvenih radova, kongresnih predavanja i priopćenja (11 znanstvenih, 21 stručni rad, 72 priopćenja ipredavanja, a 23 puta je bila pozvani predavač).


Služba za zaštitu zdravlja djece i mladeži 2003. god.


Budući da dio liječnika odlazi u mirovinu (dr. Slavica Grčević, mr. sc. Zdenka Pajić te dr. Vjekoslava Vuković), nastavlja se kontinuitet djelatnosti zapošljavanjem novih liječnika, tako 1989. god. specijalizaciju završava dr. Ivan Krajinović, 2003. god. dr. Gabrijela Krajinović, 2004. god. dr. Zrinka Ereš Hrvačanin, a početkom 2005. god. dr. Dubravka Mitrović Dittrich te dr. Violeta Ratković Blažević, a u 11 mj. dr. Blaženka Kljajić Bukvić. Dr. Monika Ferić Miklenić nalazi se na specijalizaciji.
2003.god. dr. Ranka Carin je obranila magisarski rad od naslovom “Intektualni, obrazovni i socijalni status školskog djeteta i adolescenta s prirođenom srčanom greškom”.

Tijekom proteklog petogodišenjeg razdoblja Dječji odjel je dobio novi UZ aparat s Doplerom, a osim UZ pregleda srca, bubrega, abdomena, mozga i kukova, uvedena je i UZ pretraga štitnjače i limfnih čvorova. Osnovan je Laboratorij za ispitivanje plućne funkcije u djece s kompjuteriziranim spirometrom. Osnovana je Endokrinološka ambulanta te posebno izdvojena Ambulanta za bolesti štitnjače. Uvedena je endoskopska pretraga, odnosno gastroskopija u djece. Osnovana je Ambulanta za Razvojnu neurologiju. Započelo se s radom s Holterom. Među prvima u Hrvatskoj prihvaćen je program “Zdravstvena knjižica djeteta” te “Baby friendly hospital”, a u sklopu tog programa osigurani su apartmani gdje borave majke uz bolesno dijete.

Liječnici Službe za zaštitu zdravlja djece sudjeluju sa svojim radovima na kongresima pedijatara u Hrvatskoj i inozemstvu. Povremeni boravak na Klinikama, uz praćenje literature te znanstveni i stručni rad garancija su za napredak Službe za zaštitu zdravlja djece jer se na taj način može osigurati bolja i sigurnija zaštita zdravlja djece, što jeujedno cilj i moralna obaveza svakog zdravstvenog radnika.



HOME - Odjel za pedijatriju
Povijest
Struktura
Odsjeci
    Odsjek za patologiju novorođenačke dobi
    Odsjek za pulmologiju i alergologiju
    Odsjek za gastroenterologiju i endokrinologiju
    Odsjek za neurologiju
    Odsjek za kardiologiju
    Odsjek za nefrologiju
    Poliklinike za dječje bolesti
Nastava
Informacije za bolesnike